CYFROPOL

język polski przed maturą

KSIĄŻKI OTWIERAJĄ W MAGICZNY SPOSÓB PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ, SĄ PO STRONIE ŻYCIA, NAWET JEŚLI OPISUJĄ ŚMIERĆ. OTWIERAJĄ OCZY KU PRAWDZIE, CHOCIAŻ BARDZO INTENSYWNIE PRZYGLĄDAJĄ SIĘ KŁAMSTWU.  A SŁOWA - TO WODA ŻYCIA, W KTÓREJ JESTEŚMY ZANURZENI I Z KTÓREJ PIJEMY - CIĄGLE NIENASYCENI.

                                                                            

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www

Remigiusz Mróz, Rewizja

 Skylight bez Chyłki

 

     Remigiusz Mróz potrafi zaprzyjaźnić czytelników ze swoimi bohaterami, nawet jeśli upadają bardzo nisko i stają się alkoholikami jak Chyłka. A może właśnie dlatego. Obrzydliwa w swoim piciu, staje się prawniczka postacią heroiczną w swoim starciu ze światem zorganizowanej przestępczości, która w firmie ubezpieczeniowej Salus pierze swoje pieniądze.

 

Romowie i ich losy

 

    Mocną stroną powieści Mroza jest ich nasycenie kulturowe. W rozmowie między Chyłką a jej klientem pojawia się dosyć obszerny - jak na ten gatunek - wywód historyczny.

 

     - W dwunastym wieku Arabowie napadli na Indie - ciągnął Bukano - Przegnali nas stamtąd i...

     - Może pan to trochę streścić? Tak to dwudziestego wieku?

     - W ten sposób zaczęła się nasza kultura wędrowna - dopowiedział nieco poirytowany. - Osadzona jednak w dawnych zwyczajach kastowych. Dlatego teraz jest wiele grup Romów, różniących się od siebie bardziej, niż mogłaby pani sądzić.