CYFROPOL

język polski przed maturą

KSIĄŻKI OTWIERAJĄ W MAGICZNY SPOSÓB PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ, SĄ PO STRONIE ŻYCIA, NAWET JEŚLI OPISUJĄ ŚMIERĆ. OTWIERAJĄ OCZY KU PRAWDZIE, CHOCIAŻ BARDZO INTENSYWNIE PRZYGLĄDAJĄ SIĘ KŁAMSTWU.  A SŁOWA - TO WODA ŻYCIA, W KTÓREJ JESTEŚMY ZANURZENI I Z KTÓREJ PIJEMY - CIĄGLE NIENASYCENI.

                                                                                                                                                                                

Co czytać?

LITERATURA POLSKA

I OBCA

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Nasz język

NAUKA O JĘZYKU

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Remigiusz Mróz, Rewizja

 Skylight bez Chyłki

 

     Remigiusz Mróz potrafi zaprzyjaźnić czytelników ze swoimi bohaterami, nawet jeśli upadają bardzo nisko i stają się alkoholikami jak Chyłka. A może właśnie dlatego. Obrzydliwa w swoim piciu, staje się prawniczka postacią heroiczną w swoim starciu ze światem zorganizowanej przestępczości, która w firmie ubezpieczeniowej Salus pierze swoje pieniądze.

 

Romowie i ich losy

 

    Mocną stroną powieści Mroza jest ich nasycenie kulturowe. W rozmowie między Chyłką a jej klientem pojawia się dosyć obszerny - jak na ten gatunek - wywód historyczny.

 

     - W dwunastym wieku Arabowie napadli na Indie - ciągnął Bukano - Przegnali nas stamtąd i...

     - Może pan to trochę streścić? Tak to dwudziestego wieku?

     - W ten sposób zaczęła się nasza kultura wędrowna - dopowiedział nieco poirytowany. - Osadzona jednak w dawnych zwyczajach kastowych. Dlatego teraz jest wiele grup Romów, różniących się od siebie bardziej, niż mogłaby pani sądzić.