CYFROPOL

język polski przed maturą

KSIĄŻKI OTWIERAJĄ W MAGICZNY SPOSÓB PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ, SĄ PO STRONIE ŻYCIA, NAWET JEŚLI OPISUJĄ ŚMIERĆ. OTWIERAJĄ OCZY KU PRAWDZIE, CHOCIAŻ BARDZO INTENSYWNIE PRZYGLĄDAJĄ SIĘ KŁAMSTWU.  A SŁOWA - TO WODA ŻYCIA, W KTÓREJ JESTEŚMY ZANURZENI I Z KTÓREJ PIJEMY - CIĄGLE NIENASYCENI.

                                                                                                                                                                                                          

Kontakt:

polonista@cyfropol.eu

Polityka prywatności

Severski Vincent, Nielegalni

    Nielegalni Severskiego to powieść szpiegowska kilkuwątkowa, ze szczególną wnikliwością traktująca o tzw. nielegałach.

 

     W polskim państwie postkomunistycznym dzieją się rzeczy nader niepokojące. Severski bez skrupułów obnaża słabość polskiej polityki, kruchej i łatwej do skompromitowania. I to jest przykre tło, na którym pokazuje między innym dwójkę bohaterów pracujących w ABW i - jakkolwiek zabrzmi to patetycznie i naiwnie - mogących uchodzić za wzorce postaw patriotycznych. Konrad Wolski i Sara wykonują swoją robotę z niezwykłym pietyzmem i niezwykle wysokim poziomie profesjonalizmu szpiegowskiego.

      Niemniej ciekawy jest cały akapit poświęcony motywowi człowieka rosyjskiego (i również radzieckiego), ze szczególnie wyeksponowanym odniesieniem do postaci Iwana Bezdomnego z powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata (audiobook 7 h 47').