CYFROPOL

język polski przed maturą

KSIĄŻKI OTWIERAJĄ W MAGICZNY SPOSÓB PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ, SĄ PO STRONIE ŻYCIA, NAWET JEŚLI OPISUJĄ ŚMIERĆ. OTWIERAJĄ OCZY KU PRAWDZIE, CHOCIAŻ BARDZO INTENSYWNIE PRZYGLĄDAJĄ SIĘ KŁAMSTWU.  A SŁOWA - TO WODA ŻYCIA, W KTÓREJ JESTEŚMY ZANURZENI I Z KTÓREJ PIJEMY - CIĄGLE NIENASYCENI.

                                                                            

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www

Severski Vincent, Nielegalni

    Nielegalni Severskiego to powieść szpiegowska kilkuwątkowa, ze szczególną wnikliwością traktująca o tzw. nielegałach.

 

     W polskim państwie postkomunistycznym dzieją się rzeczy nader niepokojące. Severski bez skrupułów obnaża słabość polskiej polityki, kruchej i łatwej do skompromitowania. I to jest przykre tło, na którym pokazuje między innym dwójkę bohaterów pracujących w ABW i - jakkolwiek zabrzmi to patetycznie i naiwnie - mogących uchodzić za wzorce postaw patriotycznych. Konrad Wolski i Sara wykonują swoją robotę z niezwykłym pietyzmem i niezwykle wysokim poziomie profesjonalizmu szpiegowskiego.

      Niemniej ciekawy jest cały akapit poświęcony motywowi człowieka rosyjskiego (i również radzieckiego), ze szczególnie wyeksponowanym odniesieniem do postaci Iwana Bezdomnego z powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata (audiobook 7 h 47').