19/08/2017

Homer, Iliada i Odyseja

     Iliada Homera - opowiada o ostatnich pięćdziesięciu dniach dziesiątego roku wojny trojańskiej. Składa się z 24 ksiąg. Pierwsza księga rozpoczyna się gniewem Achillesa, XXIV ukazuje herosa wydającego ciało poległego Hektora staremu Priamowi. Homer ukazał nie tylko sceny batalistyczne, charaktery Greków i Trojan, ale zaangażowanie bogów wpływających na losy bohaterów. Tonem podniosłym i heroicznym opiewa autor takie wartości, jak: męstwo, odwaga i waleczność. Dynamiczne opisy zaskakują plastycznością i dokładnością (por. opis tworzenia tarczy Achillesa).

 

     Odyseja Homera - ten epos również składa się z 24 ksiąg, opowiada o 40 ostatnich dniach dziesięcioletniej tułaczki Odyseusza. Pierwsze 12 ksiąg poświęcono opisowi wędrówek bohatera. Akcja ksiąg XIII-XXIV dzieje się w Itace, przedstawia tułaczkę nierozpoznanego Odysa, kończy się zabiciem zalotników jego wiernej żony Penelopy.

 

 

 

 

CYFROPOL

język polski przed maturą

KSIĄŻKI OTWIERAJĄ W MAGICZNY SPOSÓB PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ, SĄ PO STRONIE ŻYCIA, NAWET JEŚLI OPISUJĄ ŚMIERĆ. OTWIERAJĄ OCZY KU PRAWDZIE, CHOCIAŻ BARDZO INTENSYWNIE PRZYGLĄDAJĄ SIĘ KŁAMSTWU.  A SŁOWA - TO WODA ŻYCIA, W KTÓREJ JESTEŚMY ZANURZENI I Z KTÓREJ PIJEMY - CIĄGLE NIENASYCENI.

                                                                            

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www