CYFROPOL

język polski przed maturą

KSIĄŻKI OTWIERAJĄ W MAGICZNY SPOSÓB PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ, SĄ PO STRONIE ŻYCIA, NAWET JEŚLI OPISUJĄ ŚMIERĆ. OTWIERAJĄ OCZY KU PRAWDZIE, CHOCIAŻ BARDZO INTENSYWNIE PRZYGLĄDAJĄ SIĘ KŁAMSTWU.  A SŁOWA - TO WODA ŻYCIA, W KTÓREJ JESTEŚMY ZANURZENI I Z KTÓREJ PIJEMY - CIĄGLE NIENASYCENI.

                                                                            

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Testy, sprawdziany, ...

JĘZYK POLSKI

Stwórz swoją www

Jak napisać dobry kryminał?

Czego uczy Remigiusz Mróz?

 

     Znakomity przepis na dobry kryminał - a właściwie na serie dobrych kryminałów - opracował Remigiusz Mróz.

 

1. Akcja powinna rozgrywać się w rozpoznawalnym czasie historycznym. U Mroza jest to bardzo często współczesność (np. Rewizja to mniej więcej 2015-2016 rok, ale ma też na koncie powieść Świt, który nie nadejdzie - tu akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym.

2. Bohater powinien być problemowy, no na przykład może być alkoholikiem - jak Chyłka w Rewizji, przy czym chodzi o stworzenie kontrastu między upadkiem tego rodzaju a wielkością moralną prawniczki, która w stanie upojenia jednak naraża życie, by dotrzeć do prawdy. Jest to więc kontrast wyjątkowy i niepowtarzalny.

3. Trzeba pokazać zwyrodnialców, którzy przez długi czas wygrywają w każdym obszarze życia: stają się biznesmenami, manipulują prokuratorami, decydują o wszystkim - niczym Piotr Langer w Rewizji.

4. Należy ubogacić tok akcji pewną dawką wiedzy kulturowej - w przypadku Rewizji będzie to oznaczało przybliżenie historii Cyganów, ich specyfiki kulturowej i mentalnej oraz problemów dotyczących funkcjonowania w Polsce.