CYFROPOL

język polski przed maturą

KSIĄŻKI OTWIERAJĄ W MAGICZNY SPOSÓB PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ, SĄ PO STRONIE ŻYCIA, NAWET JEŚLI OPISUJĄ ŚMIERĆ. OTWIERAJĄ OCZY KU PRAWDZIE, CHOCIAŻ BARDZO INTENSYWNIE PRZYGLĄDAJĄ SIĘ KŁAMSTWU.  A SŁOWA - TO WODA ŻYCIA, W KTÓREJ JESTEŚMY ZANURZENI I Z KTÓREJ PIJEMY - CIĄGLE NIENASYCENI.

                                                                                                                                                                                

Co czytać?

LITERATURA POLSKA

I OBCA

Przed maturą!

JĘZYK POLSKI

Nasz język

NAUKA O JĘZYKU

Pomysły na lekcje ...

JĘZYK POLSKI

Jak napisać dobry kryminał?

Czego uczy Remigiusz Mróz?

 

     Znakomity przepis na dobry kryminał - a właściwie na serie dobrych kryminałów - opracował Remigiusz Mróz.

 

1. Akcja powinna rozgrywać się w rozpoznawalnym czasie historycznym. U Mroza jest to bardzo często współczesność (np. Rewizja to mniej więcej 2015-2016 rok, ale ma też na koncie powieść Świt, który nie nadejdzie - tu akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym.

2. Bohater powinien być problemowy, no na przykład może być alkoholikiem - jak Chyłka w Rewizji, przy czym chodzi o stworzenie kontrastu między upadkiem tego rodzaju a wielkością moralną prawniczki, która w stanie upojenia jednak naraża życie, by dotrzeć do prawdy. Jest to więc kontrast wyjątkowy i niepowtarzalny.

3. Trzeba pokazać zwyrodnialców, którzy przez długi czas wygrywają w każdym obszarze życia: stają się biznesmenami, manipulują prokuratorami, decydują o wszystkim - niczym Piotr Langer w Rewizji.

4. Należy ubogacić tok akcji pewną dawką wiedzy kulturowej - w przypadku Rewizji będzie to oznaczało przybliżenie historii Cyganów, ich specyfiki kulturowej i mentalnej oraz problemów dotyczących funkcjonowania w Polsce.